Spalanie gumy to szybki sposób na tworzenie śmieci. Kiedy przychodzi czas na zakup nowych opon, stare opony szybko zmieniają się z przydatnych części samochodowych w gigantyczne stosy gumowego śmieci.

Chociaż stare opony można ponownie wykorzystać jako huśtawki, donice ogrodnicze i materiały budowlane, większość ludzi ma tendencję do układania ich w kącie garażu lub zostawiania przy koszach na śmieci. Jednak stare opony zwykle nie są akceptowane w ramach regularnych usług związanych z odpadami – co oznacza, że ​​możesz nawet nie zobaczyć, jak opuszczają podwórko.

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, opony nie powinny iść na wysypisko. Nie pozwól, aby stare opony stanęły Ci na drodze lub stały się zagrożeniem dla środowiska!

Jak prawidłowo pozbyć się opon?

W przeciwieństwie do innych odpadów domowych, opony są wykonane z nieulegającego biodegradacji, łatwopalnego materiału, przez co pozostawianie ich na wysypisku jest niebezpieczne dla środowiska.

Recykling to najwłaściwszy sposób utylizacji opon. Oto kilka najlepszych sposobów usuwania zużytych opon:

 1. Zanieś opony do ogólnego lub specjalistycznego zakładu recyklingu opon.
 2. Zostaw opony u sprzedawcy.
 3. Zdejmij opony w sklepie z oponami za opłatą.
 4. Weź udział w trudnym do recyklingu wydarzeniu społecznościowym.
 5. Zadzwoń do firmy zajmującej się usuwaniem śmieci.

Gdzie mogę wyrzucić lub poddać recyklingowi opony?

iele składowisk i lokalnych wysypisk nie przyjmuje starych opon, ponieważ są one trudne do zniszczenia i mogą spowodować poważne szkody w środowisku. Oznacza to, że nie należy ich wrzucać do śmietnika.

Jest jednak kilka innych miejsc, w których można wyrzucić i poddać recyklingowi stare opony:

 • Lokalne ogólne i specjalistyczne zakłady recyklingu opon
 • Sklepy detaliczne z oponami (za opłatą)
 • Sklepy samochodowe
 • Zrzuty przyjmujące używane opony

Czy opony gumowe nadają się do recyklingu?

Opony można – i należy – poddać recyklingowi. Opony są wykonane z gumy syntetycznej i niesyntetycznej, drutów i tkaniny, która nie może się samodzielnie rozkładać. Po wysłaniu na wysypisko sterty opon mogą z czasem narastać, zajmując miejsce i zasoby. A kiedy się spalają, materiały w starych oponach uwalniają szkodliwe toksyny do środowiska.

Najbezpieczniejszym sposobem obchodzenia się ze starymi oponami jest ich recykling. Opony można ponownie wykorzystać jako materiał konstrukcyjny lub artykuły gospodarstwa domowego poddane recyklingowi. Jeśli nie masz miejsca na zużyte opony, zakłady recyklingu mogą rozłożyć materiały do ​​innych celów.

Co dzieje się z oponami z recyklingu?

Aby poddać recyklingowi używaną oponę, należy najpierw rozebrać całą oponę. Kauczuk, stal, druty i tkanina są usuwane. Następnie są ponownie wykorzystywane lub poddawane odrębnemu procesowi recyklingu.

Recyklingowana guma jest używana do produkcji materiałów budowlanych, wyposażenia placów zabaw i torów sportowych. Reszta złomu jest wykorzystywana jako uzupełnienie paliwa w różnych gałęziach przemysłu cementowego i celulozowego.

Jakie kreatywne rzeczy można zrobić ze starymi oponami?

Stare opony nie muszą być wyrzucane. Ponowne wykorzystanie starych opon to jeden z najlepszych sposobów na udekorowanie domu, stworzenie czegoś nowego i ochronę środowiska!

Niektóre z najpopularniejszych rzeczy, które można zrobić ze starymi oponami, to:

 • Powieszenie go na drzewie jako huśtawka z opony
 • Zbuduj okrągłą donicę do swojego ogrodu
 • Układając je w stos, aby zrobić stół
 • Używanie ich jako sprzętu do ćwiczeń
 • Wykonywanie domowych klapek z gumy
 • Budowanie ściany z opony wokół podwórka

Czy spalanie starych opon jest legalne?

Nie! Opony są wykonane z gumy, drutu, tkaniny i składników chemicznych, które podczas spalania uwalniają szkodliwe chemikalia do wody, powietrza i gleby. Te toksyny mogą drastycznie szkodzić środowisku i stwarzać niebezpieczne zagrożenie dla zdrowia każdego.